fbpx
English English
X
VG-48 VOYAGER Matrix 2330002-01-1
X
VG-48 VOYAGER Matrix 2330002-01-2
X
VG-48 VOYAGER Matrix 2330002-01-3
VG-48 VOYAGER Matrix 2330002-01-1

VG-48 Voyager Matrix

48-port Fiberoptisk digital videomatrixskift.

Kategori: Matrix routere
Fabrikant: Magenta
SKU: 2330002-01
Trykke

VG-Matrix 48 er modulær og skalerbar og kan feltkonfigureres i intervaller på 8 indgange og / eller udgange op til maksimalt 48x48. Fiber I / O-kort tilsluttes problemfrit til fiberindgange eller -udgange fra Voyager-sendere og -modtagere, der leverer matrixskift og langdistanceforlængelse på en platform. 

Fuldt befolket fungerer en 48x Voyager VG-Matrix som en 48x48 i simplex-tilstand. I duplex-tilstand, som understøtter tovejs RS-232 og HDCP, kan kontakten fungere som 1x47, 2x46, 47x1, 46x2 eller enhver mulig kombination imellemtakket være Magentas Flex I / O-teknologi.

Nødvendigt fiberoptisk kabel:

LC-terminerede fiberoptiske kabler

Når du bruger multifunktions-SFP-optiske moduler: Kompatibel med standardkabler OM1 til OM4 (og bedre).

Når du bruger single-mode SFP optiske moduler: Kompatibel med standard OS1-, OS2-klasse (og bedre) kabler. Se også brugervejledningen til Voyager-linket for at få yderligere oplysninger om fiberoptiske kabler. (Brugervejledning til Voyager-link kan downloades på www.magenta-research.com.

Overensstemmelse CE, FCC del 15 klasse A, C-Tick, cTUVus, RoHS

Seriekarakteristika

Standard serielt format: 9600 baudrate, ingen paritet, 8 databits, 1 stopbit (9600, n, 8,1) Tilgængelige baudrate: 2400, 4800, 9600, 19200, 38400, 57600, 115200, 230400

Tilgængelige dataformater: 7- eller 8-bit ASCII (høj bit er tvunget til 0)

Tilgængelige paritetsbits: Ulige, lige, ingen, mark, mellemrum

Tilgængelige stopbits: 1, 1.5, 2, ingen

Tilgængelig håndskakning: Ingen

Stik

USB (vært): 3, type A (hvis touchscreen pc-option er installeret)

USB (enhed): 1 type, B

Seriel: 3, DB-9F (plus 1, DB-9M, hvis optionen Touchscreen PC er installeret)

LAN: 1, RJ-45 (plus 1, RJ-45, hvis touchscreen pc-option er installeret)

Alarmrelæ: 3-polet Phoenix

160-Port I / O: Op til 160 SFP Transceiver-moduler (Duplex LC-stik).

48-Port I / O: Op til 48 SFP Transceiver-moduler (Duplex LC-stik).

Temperaturtolerance

Drift: 32 til 104 ° F (0 til 40 ° C);

Opbevaring: -4 til + 140 ° F (-20 til + 60 ° C)

Fugtighedstolerance Op til 80% ikke-kondenserende

Luftfilter Anbefalet serviceinterval: 30 dage

Kabinetype

Frontpanel: Pulverlak over aluminium

Kabinet: Aluminium

Power

110 - 240VAC, 50 / 60Hz, 9A pr. Strømforsyningsmodul

2 uafhængige fuldt redundante AC-strømindgange 

Størrelse

160-port: 15.75 cm H x 19.0 cm B x 16.9 cm D 40 "H x 48.3" B x 43 "D

48-port: 8.75 H x 19.0 B x 16.9 D (22.23 cm H x 48.3 cm B x 43 cm D)

Vægt

160-port: maksimalt 50.0 kg (afhængigt af konfiguration)

48-port: maks. 27.0 lb (12.2 kg) (afhænger af konfiguration)

MTBF 100,000 timer

Rack Mount

160-port: Standard, 9 RU x 19 EIA

48-port: Standard, 5 RU x 19 EIA

 Nøglefunktioner i VG-48

  • Fuld matrix crosspoint skift med Fiber I / O eller Fiber I / O med HDCP
  • Modulær og skalerbar op til 48x48
  • Skift og fiberforlængelse i en platform
  • FiberMAX-motor til multisignaltransmission med høj båndbredde fra kilde til skærm over fiber
  • Ukomprimeret multi-format digital og analog video: 1920x1200 (HDMI, DVI, VGA, YUV, Y / C, Composite) bestemt af tilsluttet VG-TX, VG-RX
  • Multi-format lyd og RS-232 bestemt af tilsluttet VG-TX, VG-RX
  • Automatisk formatkonvertering mellem video- og lydsignaltyper
  • Afstandsområde op til 18.75MI / 30 km bestemt på input og output
  • Støtte til blandet singlemode og multimode fiber
  • Avanceret EDID-styring og fuld HDCP-overholdelse
  • Dobbelt redundante, hot-swappable strømforsyninger med dobbelt AC-indgange
  • Valgfri kontrolskærm kontrolpanel
  • Understøttelse af hot plug
  • Magenta kvalitet og pålidelighed til drift døgnet rundt
Spørg om dette produkt